Ayaklarınız Isınmıyor mu?

Soğuk havaların bastırmasıyla ayaklarınızı ısıtmakta zorlanıyor musunuz? O zaman bir de bu yöntemleri denemelisiniz...

06.01.2017 - 19:47
06.01.2017 - 19:47
Ayaklarınız Isınmıyor mu?

Vereceğimiz önerileri ile ısınmak konusunda sıkıntı çekme ihtimalinizi azaltacak ve soğuklardan korunabileceksiniz.

Doğru çorapları seçin
Ayaklarınızı ısıtmak istiyorsanız pamuklu yerine yünlü çoraplar tercih etmelisiniz. Pamuklu çoraplar ayaklarınızdaki teri emerek nemlenir ve nemli çoraplar ayaklarınızın üşümesine yol açar. Yünlü, özellikle merinos yününden çoraplar terlemeyi önler, ayaklarınızı sıcak tutar.

Banyo yapın

Ayaklarınızın donduğunu hissediyorsanız, hızlı bir şekilde ısıtmanın yolu banyo yapmaktan geçiyor. Ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta bekletmeyi ya da sıcak bir banyo yapmayı deneyin.

Sıcak bir şeyler için (Kahve değil!)

Eskilerin de dediği gibi dışınızı ısıtmak istiyorsanız önce içinizi ısıtmalısınız. Bu noktada bitki çayı ve süt gibi sıcak içecekler veya sıcak çorbalar ısınmanıza yardımcı olabilir.

Sıcak içecek tercihinizi kafeinli içeceklerden yana kullanmayın. Kafeinli içecekler damarları daraltarak daha çok üşümenize neden olur.

Hareket edin

Ayaklarınızın üşümesini engellemenin en iyi yolu kan dolaşımını sağlamaktır. Bunun için ise en iyi yol fiziksel aktivite. Uzun süre oturduğunuzda kaslarınız gevşer ve kalp atışlarınız yavaşlar, bu da vücudunuzun soğumasına neden olur. Sadece evin içinde yürüyerek bile kan dolaşımınızı hareketlendirebilirsiniz.

Ayakkabınıza kışlık taban yerleştirin

Ayaklarınızı sıcak tutmanın bir yolu da ayaklarınızla yer arasındaki mesafeyi arttırmak. Ayakkabılarınızın içine yerleştireceğiniz kışlık tabanlar soğuğun içeri sızmasını bir nebze önleyebilir.

 

Bu önerilere kulak vererek bir nebze de olsa ısınmayı sağlayabilir, kendinizi hastalıktan korursunuz..

HABER YORUMLARI