Çanakkale'nin En Büyük Camisi Çomü'de Yükseliyor

Çanakkale'nin En Büyük Camisi Çomü'de Yükseliyor! Çanakkale'nin en büyük camisi ÇOMÜ'de yükseliyorÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü'nde, altı minareli, iki şerefeli, 10 bin kişi kapasiteli ve boğaz manzaralı inşa edilen caminin, tamamlandığında şehrin en büyük ibadethanesi olacağı bildirildi.

13.07.2016 - 22:25
13.07.2016 - 22:25
Çanakkale'nin En Büyük Camisi Çomü'de Yükseliyor

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü'nde, altı minareli, iki şerefeli, 10 bin kişi kapasiteli ve boğaz manzaralı inşa edilen caminin, tamamlandığında şehrin en büyük ibadethanesi olacağı bildirildi.

Öğrenci sayısı 50 bine yaklaşan ÇOMÜ'nün Terzioğlu Kampüsü içinde, dev bir cami inşatı yükseliyor. Terzioğlu Kampüsü Camii ve Müştemilatını Yaptırma Yaşatma Derneği'nin yapımını üstlendiği ve temeli 2014'te atılan ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi Camii'nin kaba inşaatı tamamlandı. Toplam 6 bin metrekare kapalı alana sahip caminin 10 bin kişi kapasiteli, altı minare ve 2 şerefeli olacağı bildirildi. Bu yaz aylarında caminin 6 minaresinin de inşaatının tamamlanmasının hedeflendiği belirtildi. Caminin başlanacak ince işlerinin ihalesi de yapıldı. Yaklaşık olarak 20 milyon liraya mal olması beklenen cami inşaatının finansmanının Diyanet Vakfı'nca karşılandığı açıklandı.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, inşaatı devam eden caminin Çanakkale'nin en büyük camisi olacağını belirterek, "Üniversitemiz kampüsü içinde böylesine önemli, büyük ve estetik cami olmasından dolayı gurur duyuyoruz. Bittiği zaman farklı bir görünüm olacak. Bu caminin bütün parasının Diyanet Vakfı tarafından karşılandığını özellikle belirtmek isterim. Oradan gelen kaynakla cami inşaatı devam ediyor. Gelecek yıl tamamlanması planlanmış. O plan çerçevesinde inşaatın çalışması devam ediyor. Süreci hızlandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Başka nereden finansman kaynağı bulabiliriz, onun çalışmasını yapıyoruz. Firmalarla görüşüyoruz. Olumlu yanıt aldığımız firmalar var" dedi.

Cami inşaatının daha kısa bir sürede bitebilmesi için Terzioğlu Kampüsü Camii ve Müştemilatını Yaptırma Yaşatma Derneği, hayırsever vatandaşlardan yardım kabul ediyor. Kentin en büyük camisinin yapımına yardımda bulunmak isteyen hayırseverlerin "Ziraat bankası. Şube Kodu: 2294. Şube Adı: 18 Mart Ün./Çanakkale Şubesi. Iban: TR260001002294600945715002. Hesap Adı: Terzioğlu Kam. Camii ve Müş. Yap. ve Yaş. Derneği" hesabına bağışta bulunabileceği bildirildi.

HABER YORUMLARI